The English Society witnesses active and enthusiastic participation through the year. The girls of Mayo College Girls’ School have tackled various topics in debate, drama and creative writing.
The debating society at Mayo College Girls’ School directs its whole hearted effort towards not only improving the team’s performance but also inculcating in its debaters a sense of perception and discernment. The society has participated in debate competitions across the country, as well as at global scale.
This year, our school hosted the fifth annual Silver Jubilee Commemorative Young Thinkers’ Conclave. A total number of twenty one schools participated. After intense preliminary and semi-final rounds, the final round of debate, chaired by Mr Pranab Mukherjee, comprised two finalists teams- Mayo College Girls’ School and The Springdales School, Pusa Road, New Delhi. The opposition, Springdale school was declared the winner of the final round and the home team – the runners up.
In the realm of dramatics, our school participates in several competitions across the country.
Apart from winning the trophy for ‘Best Ensemble’ during the second instalment of the English Dramatics and Script writing event at the Silver Jubilee Commemorative Young Thinkers’ Conclave, 2016, our girls also performed a self-scripted play, ‘Dried Butter Lamps’ under the guidance of our creative mentor and eminent theatre personality Mr. Pranab Mukherjee. The troupe performed the play across the country at institutions such as Indraprastha College for Women, Delhi, Mahatma Gandhi International School, Ahmedabad, Birla School, Kalyan, The Palali School, Jaipur.
Creative Writing is steadily growing as it attempts to inculcate in every student a flair for writing. This year, the topic for senior section interhouse creative writing event was ‘Sometimes the heart sees what is invisible to the eye’ and ‘Child Marriage – it must be stopped’.
With these achievements and many more behind us ,we look forward to taking the coming year head on and making a mark with a difference in all the activities that we involve ourselves in.
ENGLISH CREATIVE WRITING COMPETITIONS 2017
S.NO |
EVENT | PARTICIPANTS | POSITION SECURED |
1. | SRCM Creative Writing Competition, 2016 | 15 students participated in the event | Aishwarya Abani received the Special Commendation and Gurleen Kaur bagged the first position in the Rajasthan region. |
2. | Hope Talent, 2016, organised by School’s India | 23 students participated in the event | Shazia Pratap Brar was awarded a silver medal and Prerana Khandelwal was awarded a gold medal. |
3. | G.D. Birla Memorial Thought Conclave hosted by B.K. Birla Centre for Education, Pune | Aishwarya Abani
Gurleen Kaur |
The team was declared the First Runners Up. |
4. | Creativity Conclave hosted by Birla School, Kalyan | Gurleen Kaur
Vasvi Gupta |
The team secured the second position in the ‘Pen It Like Me’ category
Gurleen Kaur won the Judge’s Choice Award. |
5. | Confluence hosted by Singapore International School, Mumbai | Gurleen Kaur
Vasvi Gupta Nayanika Bharadwaj Radhika Purohit |
The team secured the third position
Judge’s Choice Award: Gurleen Kaur Critic’s Award: Vasvi Gupta |
6. | Nanhi Chaan Essay Writing Competition | Nafisa Singh Riat
Sarannya Sharrma |
Nafisa Riat qualified for the second round and was also awarded a Samsung Galaxy Smartphone |
7.
8. |
Silver Jubilee Commemorative Young Thinkers’ Conclave Script Writing Event
St. Michaels School, Creative Writing Competition Silligauri |
Gurleen Kaur
Anaiya Shekhwat
Sarannya Sharrma Radhika Purohit |
The team was awarded the Judge’s Choice Award Sarannya Sharrma was awarded the 2nd Position. |
17th All India HOPE Talent Contest – Result
WINNER’S NAME | CLASS | SEC. | PRIZE |
Zaara Krishnan | VII | A | 3rd Prize |
Chavvi Singh | IV | A | Consolation |
Sakshi Mehta | XII | ARTS B | Silver Medal |
Nakshata Agarwal | VIII | B | Silver Medal |
Urvashi Shekhawat | XI | ARTS A | Silver Medal |
Prerana Khandelwal | XI | ARTS A | Silver Medal |
Sabina Gill | XI | ARTS A | Silver Medal |
Aishwarya Abani | XII | ARTS B | Silver Medal |
Sanvi Sharma | V | B | Bronze Medal |
Edhita Naruka | VI | A | Bronze Medal |
Arzoo Kalra | VI | B | Bronze Medal |
Diganta Kapoor | VIII | C | Bronze Medal |
ENGLISH DEBATING COMPETITIONS 2017
S.No | Event | Participants | Position Secured |
1. | Interhouse Debate | Junior Debate
Senior Debate |
1st Position- Charumati House
2nd Position- Meera House 3rd Position- Padmini House
1st Position- Meera House 2nd Position- Karunawati House 3rd Position- Charumati House
Best Speakers: Navya Mehta Radhika Purohit Harshini Kumari Shivranjani Kumari
|
2. | Rev Llewellyn English Debate and Quiz hosted by Sherwood College, Nainital | Ria Arya
Falguni Joshi Radhika Purohit Lubna Malhotra
|
The team was declared the Runners up
Best Speaker( Extempore): Ria Arya Best Speaker(Semi Finals): Falguni Joshi Best Speaker( Finals): Ria Arya |
3. | Silver Jubilee Commemorative Young Thinker’ Conclave | Ria Arya
Harshini Kumari Rathore Navya Mehta |
The team secured the First Position.
Best Block and Tackle: Ria Arya Best Speaker(Overall): Navya Mehta
|
4. | G.D Birla Memorial Thought Conclave hosted by B.K. Birla Centre for Education, Pune | Ria Arya
Sharmishtha Ranawat Navya Mehta |
The team secured the First Position.
Most Promising Speaker: Ria Arya Best Speaker( Overall): Navya Mehta |
5. | Indian National School Debate Championship | Ria Arya
Falguni Joshi Lubna Malhotra Vasvi Gupta |
The team was declared the Runners up in the Preliminaries |
6. |
Dr. Amidas Goradia National Interschool Debate hosted by Indian School, New Delhi
|
Ria Arya Chaitanya Chopra Navya Mehta |
The team secured the 3rd Position. Best Speaker( Semi-Finals): Navya Mehta |
7. | Sarla Birla Memorial Knowledge Conclave Debate hosted by Birla Vidya Niketan, Pushp Vihar, Delhi
|
Ria Arya
Falguni Joshi Navya Mehta |
The team secured the First Position.
Most Promising Speaker: Falguni Joshi Best Speaker: Navya Mehta
|
8. | Modern School Debate, Vasant Vihar | Radhika Purohit
Harshini Kumari Rathore Navya Mehta
|
The team secured the First Position.
Best Writer( Bridge Round): Radhika Purohit |
9. | Deepa Martins Memorial Debate hosted by St. Stephens Senior Secondary School, Ajmer
|
Areshva Mir
Asees Sandhu |
|
10. | L.K. Singhania Educational Centre Debate, Gotan
|
Kushagrata Goel
Ishita Goyal |
Kushagrata Goel secured the Third Position and was awarded a cash prize of Rs.4000. |
11. | Maheshwari Public School English Challenger Trophy
|
Kushagrata Goel
Ishita Goyal |
|
12. | Br. Bergen Memorial Debate hosted by St. George’s College, Mussoorie
|
Atisha Mahajan
Rrydhima Prasad Tanisha Bajaj |
Best Speaker( Round 1): Atisha Mahajan |
13. | Creativity Conclave hosted by Birla School, Kalyan
|
Radhika Purohit
Ria Arya Navya Mehta
|
The team secured the First Position.
Best Writer( Bridge Round): Radhika Purohit Best Interjector: Falguni Joshi |
14. | Confluence Literary Convergence hosted by Singapore International School, Mumbai
|
Falguni Joshi
Ria Arya Navya Mehta
|
The team secured the First Position.
Best Speaker( Finals): Falguni Joshi |
15. | Platinum Jubilee Debate hosted by Scindia School, Fort, Gwalior
|
Lubna Malhotra
Asees Sandhu Atisha Mahajan
|
The team was declared the First Runners up. |
16. | Saroj Srivastava Interschool English Debate hosted by Welham Girls’ School, Dehradun
|
Ria Arya
Harshini Kumari Rathore Falguni Joshi
|
Best Interjector: Falguni Joshi |
17. | Revd.Dr.Samuel Slater Memorial Inter School Invitational English Debates hosted by Bishop Cotton School, Shimla
|
Falguni Joshi
Lubna Malhotra Shamayla Khan Vasvi Gupta
|
|
18. | Hugh Catchpole English Debate Contest hosted by RIMC, Dehradun | Ria Arya
Harshini Kumari Rathore Sriroopa Neogi
|
Best Speaker( Extempore): Ria Arya |
19. | Landmark Debate hosted by Genesis Global School, Noida | Vasvi Gupta
Anya Bhandari Chaitanya Chopra
|
|
20. | Shri Debate hosted by The Shri Ram School, Gurgaon | Vasvi Gupta
Deveshree Shekhawat Chaitanya Chopra Sriroopa Neogi
|
The team made it to the Semi final Round.
Vasvi Gupta was the Best Speaker for the Preliminary Round, Second Best Speaker for the Quarter Final Round, and Second Best Speaker for the Semi final Round. Chaitanya Chopra was the Second Best Speaker for the Preliminary Round.
|
21. | J.K. Karte Knowledge Conclave hosted by PPS, Nabha | Aishwarya Abani
Navreet Kaur Kannisha Chamaria Utsavi Lohia
|
Utsavi Lohia was awarded the Runner up trophy for the Spell Bee Competition. |
22. | Daly College Debate | Falguni Joshi
Deveshree Shekhawat Aishwarya Abani
|
ENGLISH DRAMATICS COMPETITIONS 2017
S.No | Event | Participants | Position Secured |
1. | “Snapchat Surpanakha”-an outreach production designed and directed by Mr. Parnab Mukherjee | Harshini Kumari Rathore
Radhika Purohit Ria Arya Anaiya Sheikhawat Falguni Joshi Sharmishtha Ranawat Gurleen Kaur Aishwarya Abani Areshwa Mir Kavya Agarwal Simrah Khan Navya Mehta
|
The students were awarded Certificates of Appreciation.
Lec-Dem of the play was performed at The Indian School, New Delhi and Birla Vidya Niketan, Pushp Vihar, Delhi |
2. | G.D. Birla Memorial Thought Conclave hosted by B.K. Birla Centre for Education, Pune
|
Gurleen Kaur
Ria Arya Navya Mehta |
The team was awarded the Best Original Concept in the Trialogue category. |
3. | Silver Jubilee Commemorative Young Thinker’ Conclave | Saumya Sharma
Anaiya Sheikhawat Darshyamini Rathore Gurleen Kaur
|
The team secured the Second Position in the English Experimental Dramatic Enactments category. |
4. | Flair Fest hosted by Jayshree Periwal High School, Jaipur | Janhavi Mahajan
Asees Sandhu Sriroopa Neogi Diya Mehta Chaitanya Chopra Amber Sangma
|
The team secured the Third Position. |
5. | Inter House Dramatics
|
Juniors
Seniors |
First Position- Sanyogita House
2nd Position- Karunawati House, Charumati House 3rd Position- Meera House
1st Position- Karunawati House, Meera House 2nd Position- Sanyogita House 3rd Position- Charumati House
Best Direction: Harshini Kumari Best Performers: Sarannya Sharma Shivranjani Kumari |